For only the second time in PGA history, two films directed by women are up for the big award.

Following the WGA award nominations yesterday, The Producers Guild of American (PGA) have announced their award nominations for the 29th annual awards show. This is one of the three big guild branches along with the WGA and DGA. If the number of nominations is anything to go by, then the field for best picture is the biggest it has perhaps ever been.

For the first time ever, 11 films are up for the biggest award of the night. The nominees include  The Big Sick, Call Me by Your Name, Dunkirk, Get Out, I, Tonya, Lady Bird, Molly’s Game, The Post, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri and Wonder Woman. Two films directed by women were nominated for a PGA in the same year only once previously (last time was 2010 which had the films The Hurt Locker and An Education nominated). This time the two films directed by women include Lady Bird and Wonder Woman. Wonder Woman‘s inclusion in the list is particularly interesting since it has been absent from previous award chatter, but is great to see Patty Jenkins and company getting some recognition here.

On the TV side, the categories are split into two categories (comedy/drama) and they are as follows:  HBO’s Curb Your Enthusiasm, Silicon Valley and Veep; Netflix’s Master of None; and Amazon’s The Marvelous Mrs. Maisel. Drama nominees HBO’s Big Little Lies and Game of Thrones, Netflix’s The Crown and Stranger Things, and Hulu’s Emmy-winning The Handmaid’s Tale. Since Big Little Lies is no longer a limited series, but rather a standard series, it got moved to this category. While it would’ve been a shoe-in elsewhere, it will be interesting to see it have to compete with The Handmaid’s Tale in the same category for the first time.

The complete list of nominees for the PGA awards are featured below (via Deadline):

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

The Big Sick
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel

Call Me By Your Name
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito 

Dunkirk
Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan 

Get Out
Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele 

I, Tonya
Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley 

Lady Bird
Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill 

Molly’s Game
Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson 

The Post
Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

The Shape Of Water
Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

Wonder Woman
Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

The Boss Baby
Producer: Ramsey Naito

Coco
Producer: Darla K. Anderson

Despicable Me 3
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Ferdinand
Producers: Lori Forte, Bruce Anderson

The Lego Batman Movie
Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

The PGA previously announced the nominations in this category on November 20, 2017. Producers who have already been vetted for awards eligibility are listed below and the winner will be announced at the official ceremony on January 20.

Chasing Coral
Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

City of Ghosts
Producer: Matthew Heineman

Cries from Syria
Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

Earth: One Amazing Day
Producer: Stephen McDonogh

Jane
(This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.)

Joshua: Teenager vs. Superpower
(This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.)

The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee
Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

The producers of the programs in the following six categories are in the process of being vetted for awards eligibility this year, and the winners will be recognized at the official ceremony on January 20.

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Big Little Lies (Season 1)

The Crown (Season 2)

Game of Thrones (Season 7)

The Handmaid’s Tale (Season 1)

Stranger Things (Season 2)

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

Curb Your Enthusiasm (Season 9)

The Marvelous Mrs. Maisel (Season 1)

Master of None (Season 2)

Silicon Valley (Season 4)

Veep (Season 6)

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and limited series.

Black Mirror (Season 4)

Fargo (Season 3)

FEUD: Bette and Joan (Season 1)

Sherlock: The Lying Detective

The Wizard of Lies

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (Season 8)

60 Minutes (Season 50)

Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 9, Season 10)

Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season 1, Season 2)

Spielberg

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

Full Frontal with Samantha Bee (Season 2)

Jimmy Kimmel Live! (Season 15)

Last Week Tonight with John Oliver (Season 4)

The Late Show with Stephen Colbert (Season 3)

Saturday Night Live (Season 43)

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (Season 29)

American Ninja Warrior (Season 9)

Lip Sync Battle (Season 3)

Top Chef (Season 14)

The Voice (Season 12, Season 13)

The Award for Outstanding Short-Form Program:

Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training (Season 1)

Carpool Karaoke (Season 1)

Humans of New York: The Series (Season 1)

National Endowment for the Arts: United States of Arts (Season 3)

Viceland at the Women’s March (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams (Season 2)

Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers (Season 12)

Real Sports with Bryant Gumbel (Season 23)

SportsCenter with Scott Van Pelt (Season 3)

VICE World of Sports (Season 2)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Doc McStuffins (Season 4)

Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017

School of Rock (Season 3)

Sesame Street (Season 47)

SpongeBob SquarePants (Season 10, Season 11)

The winners of the PGA awards will be announced on January 20th, 2018.

More to Read: